Kadınlara özel yaşam portalı...

Vajinal Hijyen ile İlgili Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

- Advertisement -

Sizi sağlıklı tutan şey vajinanızı da sağlıklı tutar. Bir kadının yaşamı boyunca ve yaşadığı farklı cinsel üreme evrelerinde vajinada bir dizi bakteri ve mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. Bu, günlük vajinal hijyen ve bakımı tüm kadınlar için bir zorunluluk haline getirir.

Detaylı bir şekilde hazırladığım bu makalede, her kadının aklında tutması gereken, vajinal bakımda yapılması ve yapılmaması gerekenlere değindim.

Neden duş yapmaktan kaçınmalıyız?

Duş, yüzey seviyesinde hijyenik görünen ancak aslında vajina sağlığınıza çok zarar verebilen vajinanın iç temizliğidir. Vajinanızın pH dengesi çok hassastır ve hafif temizlik ürünleri bile buradaki hassas cildi tahriş edebilir.

Vajinanız aslında kendini temizler ve kendi sağlıklı mikrobiyal dengesini korur, duş yapmak bu dengeyi bozar ve sonuç olarak Bakteriyel Vajinoz, pelvik inflamatuar hastalık ve hatta bunun dış gebeliklerle bağlantılı olduğunu gösteren bazı kanıtlar ile ilişkilendirilmiştir. Yaşamları boyunca uzun süreli duş yapan kişilerin kısırlık yaşadığı gözlemlenmiştir.

Kadınların vajinal sağlığı için neyin “normal” olduğu konusundaki yanlış kanılar, genellikle popüler kültür ve modası geçmiş cinsel eğitim kursları tarafından hala anlatılmaya devam ediyor, 15 ila 44 yaş arasındaki 5 kadından 1’inin vajinalarının doğal olarak olduğundan daha farklı kokması gerektiğini düşündükleri için duş yapmasına neden olur.

Koku konusunda endişeleriniz varsa veya vajinanızın kokusunda ve akıntısında bir değişiklik varsa, bir tıp uzmanıyla konuşmalısınız. Çözüm, giydiğiniz iç çamaşırın türünü değiştirmek kadar basit olabilir veya bazı durumlarda bir enfeksiyon belirtisi olabilir, her iki şekilde de doktorunuz aradığınız cevapları ve nasıl olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bazı kadınlar yanlış bildikleri şeyleri, duş almanın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları veya hamileliği önleyen bakterileri temizlediğini, düzenli olarak her gün duş almanın faydalı olduğunu kendilerini inandırdıkları gibi çevrelerinde ki kişilere de aktarıyorlar.

Unutmayın: Duş yapmak, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskinin artmasına da yol açabilir, çünkü duş aldığınızda, aslında enfeksiyona neden olan bakterileri vajinanın içine daha da itebilirsiniz.

Sağlıklı diyet ve sağlıklı vajina arasındaki ilişki

Dengeli bir vajinal pH için ideal aralık 3,5 ila 4 arasındadır, aralığın çok uzun süre dışına çıkması idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) yol açabilir. Neyse ki, sağlıklı bir diyet sürdürmek, sisteminizi düzenli tutmanıza ve vajinanızı korumanıza yardımcı olabilir. Enfeksiyonların önlenmesi için kızılcıkların asırlık tavsiyesi aslında yararlı bir tavsiyedir.

Bazılarının iddia ettiği gibi bir İYE’yi iyileştirmese de, taze kızılcıklar, bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyonlara neden olmasını engellemeye yardımcı olan güçlü enfeksiyon savaşçıları olan antioksidanlarla doludur.

Probiyotik açısından zengin besinler aynı zamanda vajina için büyük koruyucu bakımdır ve ayrıca bağırsak sağlığı için de iyidir! Yunan yoğurdu gibi gıdalardaki kültürler bize iyi bakteri artışı sağlar ve bu da maya enfeksiyonlarını önlemede çok yardımcı olur.

Su, tüm vücut sağlığının önemli bir parçasıdır, ancak aynı zamanda özellikle kuruluk yaşayanlar için vajinal sağlık için daha iyidir! Hidratlı tutmak, enerjiyi ve dolaşımı artırmaya yardımcı olur ve su eksikliği, vulvanızın kuru hissetmesine ve kaşınmaya neden olarak sizi vajinal enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Fazla karbonhidrat ve şeker tüketmeyin

Nelerden kaçınmanız gerektiği konusuna gelecek olursak, aşırı karbonhidrat ve şeker enfeksiyon olasılığını artırabilir. Bu nedenle, özellikle tekrarlayan vajinal enfeksiyonlardan muzdarip kadınların karbonhidrat ve şekerden uzak durması faydalarına olacaktır. Bunun arkasındaki sebep, gajinal salgıların şeker içermesi ve maya enfeksiyonunun tatlı, nemli ortamlarda gelişme eğiliminde olması, onu bir maya enfeksiyonunun büyümesi için ideal ortam haline getirmesidir.

Sihirli yiyecekler olmasa da, genel olarak dengeli beslendiğiniz ve susuz kalmadığınız sürece genel olarak sağlıklı olacaksınız ve vajinanız da sağlıklı olacaktır. Gıdanın ötesinde vajina bir kastır ve egzersiz yapmak genel sağlığına da yardımcı olabilir.

Kayganlaştırıcı kullanmak? Ne zaman yapmalı ya da yapmamalı mı? Hangisini kullanmak daha sağlıklı?

Yapay kayganlaştırıcılar vajinal kuruluğu azaltmak için kullanılabilir, her türlü kullanıcının ihtiyaçlarına uygun birçok farklı doku, tat ve malzemede mevcuttur.

Vajinal doku doğal olarak nemlidir, rahim ağzından sıvı ve salgı bezlerinden salgılar vajinanın yağlanmasına yardımcı olur. Uzun süredir devam eden yanlış anlamaların aksine, ara sıra kuruluk oldukça yaygındır, ancak kronik durumlar menopozun veya tıbbi bir sorunun belirtisi olabilir, kronik semptomlar yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmak iyi olacaktır.

Az bilinen bir gerçek de, oral kontraseptiflerin (doğum kontrol hapları) vajinal kuruluğa neden olabileceğidir, bu nedenle, kullandığınız doğum kontrolü bu türse, bunu aklınızda bulundurmanız önemlidir.

Unutmayın: Dikkate alınması gereken en büyük şey, hangisini seçerseniz seçin, aşağıdaki bileşenlerden herhangi birini içeren kayganlaştırıcılardan daima kaçınmanız gerektiğidir: parabenler, kokular, mentol ve gliserin.

Üç ana vajinal kayganlaştırıcı türü vardır

Su bazlı: Standart tavsiye, su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmaktır, ancak bunlar genellikle gliserin içerirler ancak gliserin içermeyen seçenekler, tekrarlayan maya enfeksiyonları olan kişiler için daha uygundur.

Silikon bazlı: Silikon bazlı bir kayganlaştırıcının faydası, su bazlı alternatiflere göre daha uzun süre dayanması ve bu da onları daha şiddetli vajinal kuruluğu olan kişiler için iyi bir seçenek haline getirmesidir.

Yağ bazlı kayganlaştırıcılar: Mutfak yağları gibi kolayca bulunabilen birçok ürünü içerir, ancak sentetik versiyonlar genellikle mineral yağ ve petrol jeli gibi bileşenler içerir, bunlar etkili olsalar da vulvayı tahriş edebilir, bu yüzden bunlardan kaçınmanızı tavsiye ederim. Yağ bazlı kayganlaştırıcıların prezervatifleri parçalayabileceğini ve daha az etkili hale getirebileceğini belirtmek de önemlidir, bu yüzden onları kullanırken bir alternatif seçmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Daha doğal seçenekler: Hindistancevizi yağı ve badem yağı genellikle güvenli seçeneklerdir, ancak bunlar risksiz değildir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olanlar için hindistancevizi yağı enfeksiyon olasılığını artırabilir.

Giysilerin vajinal sağlık / hijyen üzerinde ne etkisi var?

Maya, ılık ve nemli iklimlerde büyür. Özellikle spor giyimde yaygın olan hava geçirmeyen kumaşlarda sıkı giysiler giymek, maya aşırı üretimi ve ardından enfeksiyon olasılığını artırabilir. Sportif kıyafetleri bir an önce terk etmek veya en azından pamuk gibi daha nefes alabilen kumaşları tercih etmek en iyisidir.

Aynı düşünce, giydiğiniz iç çamaşırı türü için de geçerlidir, mümkün olduğunda sentetik, plastik bazlı kumaşlardan kaçınmayı tercih edin. Ek olarak, iç çamaşırsız uyumak vajinanın temiz hava almasına izin vererek enfeksiyon olasılığını azaltabilir.

Aynı zamanda, ıslak kumaş maya enfeksiyonları için bir üreme alanı olabileceğinden, yaz aylarında ıslak mayoları bir an önce değiştirmenin önemli olmasının nedeni de budur.

Genel vajinal hijyen, önleme ve temizlik için ipuçları

Birincisi ve en önemlisi vajinanın kendi kendini temizleyen bir fırın gibi olmasıdır, daha az müdahale en iyisidir. Çok fazla ürüne ya da yoğun temizleyiciye ihtiyacınız yok, kendinizi temiz hissetmeniz gerekiyorsa ama işi basitleştirmeniz de gerekiyorsa ılık suyla yıkayın, vajinanız kendine nasıl bakacağını bilir ve karışıma bir şeyler eklemek yarardan çok zarar verebilir.

Su alımınızı artırın: İnsanlar ne kadar su içmenin vücudun farklı bölgelerine, özellikle de vajinal kuruluğa yardımcı olduğu konusunda daha detaylı araştırsalar şok olurlar diyebiliriz. Enfeksiyonlardan ve kuruluktan kaçınmak için susuz kalmamanız gerekir.

İnternette satılan “Vajinal hijyen ürünlerinden” kaçının: Yoni yumurtaları gibi şeyler genellikle gözenekli malzemelerden yapılır ve enfeksiyon riskini artıran bakterilerileri tutar. Çoğu zaman, güvensizliklerden ve bilgi eksikliklerinden beslenerek size ihtiyacınız olmayan ürünleri satmaya çalışıyorlar, bu yüzden çılgınlığa kapılmayın, burada özetlediğimiz denenmiş ve doğru yöntemlere bağlı kalın.

Düzensiz kokular veya enfeksiyon belirtileri nasıl belirlenir ve ne zaman bir doktora görünmeniz gerekir?

Adet döngülerinizi bilmeniz ve takip etmenizde vajinal sağlığınız için çok önemlidir. Sizin için normal olanın diğerlerinden farklı olabileceğini anlamak önemlidir. Özellikle doğum kontrol hapları kullanmıyorsanız, adet döngünüzün çeşitli noktalarında daha sık değişiklikler görürsünüz.

Adet sürecinize dikkat etmek, normalinizin ne olduğunu ve ne zaman tıbbi yardım almanız gerekebileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir, eğer bir şey doğru gelmiyorsa, tıbbi yardım görüp değerlendirilmek en iyisidir.

Genel olarak konuşursak, temel kural, açık, sütlü ve / veya açık sarı akıntının normal olmasıdır. Endişeye neden olabilecek akıntı yeşil, köpüklü veya keskin kokulu olabilir. Ancak yine de, normalinizin ne olduğunu bilmek ve iyileşme sürecinizi düzenli olarak gözlemlemek, zamanla nasıl değişebileceğini görmek için önemlidir.

Vajinal enfeksiyonu önlemek için cinsel ilişki sonrası bilmeniz ve yapmanız gerekenler

Mümkünse cinsel ilişkiden sonra yıkamak vajinanızı temiz tutmanın en iyi yoludur, ona sadece suyla hafif bir yıkama ve gerekirse çok yumuşak dokunuşlarla sabunlu bir şekilde yıkamak yeterli olacaktır. Bu işlemden önce ellerinizi yıkamayı unutmayın! Çünkü, parmaklarınız ve tırnaklarınız bakterileri vajinanıza aktarabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Bakteriler üretranıza girip idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabileceğinden, cinsel birliktelik sonrasında idrarınızı yapmak, vajinal hijyeniniz için hayati bir yöntemdir. İdrarınızı yaparken mikropları dışarı atarsınız, böylece enfeksiyon olasılığınızı azaltırsınız.

Herhangi bir ağrı veya tahriş hissederseniz, cinsel ilişkiden sonra buz uygulamak, istenmeyen semptomları azaltmada yardımcı olabilir.

Cinsel ilişki öncesinde, sırasında ve sonrasında susuz kalmamak da önemlidir, çünkü bu daha sık idrara çıkmanıza ve daha sonra dışarıda kalmış olası bakterileri temizlemeye devam etmenize neden olur.

Cinsel ilişkiden sonra pantolon veya iç çamaşırı giymemek de enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Cinsel birliktelik sonrasında, bol giysiler giymenizi tavsiye ederim.

Hamile kadınlar, sistemlerinde dalgalanan hormonlar, bölgeye artan kan akışı ve hamilelik sırasında zayıflamış bağışıklık sistemi göz önüne alındığında, vajinal enfeksiyonlara daha duyarlı olduklarından, bu ipuçlarını takip etmek özellikle önemlidir.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku