Kadınlara özel yaşam portalı...

Şişkinliğe Neden Olan 10 Sinsi Yiyecek

- Advertisement -

Şişkinliğe neden olan her zaman fast food ve soda değildir. Bazen bazı sebzeler ve diğer “sağlıklı” dediğimiz gıdalar bile içlerinde yuvarlak bir göbeğe yol açabilecek özelliklere sahiptir.

Şişkinliğe neden olan yiyeceklerden bazıları şunlardır:

1. Fasulyeler

Çoğu fasulye, alfa-galaktozid adı verilen bir tür şeker içerir. Bu kısa zincirli karbonhidratlar, işlemi çok fazla gaz üretme eğiliminde olan kolonda fermente edilir. Bunları suya batırmak galaktozid içeriğini azaltmaya yardımcı olur.

2. Mantarlar

Mantarlar polioller içerir, gazlaşmaya neden olabilecek başka bir şeker türü. Mantarı çok seviyorsanız eğer tadı ve dokusuyla, kabak ve deniz yosunu kombinasyonu muhtemelen tat anlamında yerini dolduracaktır.

3. Sebzeler

Turpgillerden sebzeler arasında brokoli, lahana ve brüksel lahanası bulunur. Elbette sağlıklılar, ama aynı zamanda tonlarca lif içeriyorlar. Çiğ yemediğiniz sürece bu sebzelerin sizi şişirmesi çok zor.

4. Elmalar

Elmalarda, gazlaşmaya neden olabilecek yüksek miktarda fruktoz bulunmaktadır. Pişmiş elmaları sindirmek daha rahattır ancak o kadar lezzetli değildir, bu nedenle kendinizi günde bir tane ile sınırlamaya çalışın.

5. Soğanlar

Bu sebze, mide şişmesine neden olabilen bir tür çözünür lif olan fruktanın birincil diyet kaynaklarından biridir. Çok fazla endişelenmene gerek yok. Fruktan genellikle pişirildiğinde çözünür, o yüzden soğanları bol bol pişirmeyi ihmal etmeyin.

6. Sarımsak

Soğanın yakın bir kuzeni olan sarımsak, başka bir yüksek fruktan besindir. Bununla birlikte, soğanın aksine, sarımsak pişirildiğinde yine de sindirim semptomları üretebilir. Yemeklerinize koyduğunuz miktarı azaltmaya çalışın.

7. Mısır

Mısır, sindirim sisteminizden geçerken ishale ve kramplara neden olan bir ton çözünmez lif içerir. Yavaşça ve iyice çiğneyin, böylece daha kolay sindirilir.

8. Buğday

Belki de bu listedeki şişkinliğe en çok neden olan bileşen, buğdayda bulunan glütendir. Hiçbir miktarda pişirme, bunların içindeki şekeri çözmez, bu yüzden tüketimini tamamen ortadan kaldırmak yada sınırlamak en iyisidir.

9. Bira

Bira buğday içerir. Ayrıca, karbonatlıdır, bu da onu iki kat daha tehlikeli yapar.

10. Süt

Süt, yalnızca laktoz intoleransı olanlar için tehlikelidir. Sütte bulunan şekeri parçalamak için gerekli olan laktaz enzimine sahip olmadıkları için.

Elbette bu malzemelerden kaçınmanın ve pişirmenin yanı sıra şişkinliği önlemenin ve hafifletmenin başka yolları da var.

Şişkinliği Önlemenin Yolları

Bol su iç

Her gün sadece birkaç bardak su içmek vücudunuz için harikalar yaratır. Su, zararlı atıkları sisteminizden dışarı atar, bu da kabızsanız bağırsaklarınızın hareket etmesine yardımcı olur. Bu özellikle hamile kadınlar ve yeni anneler için geçerlidir.

Şişkinliği önlemek için alternatif gıdaları deneyin

Basit besin değişiklikleri, şişkinliği yenmenize yardımcı olabilir. Örneğin kahvenin şişkinliğe neden olduğu bilinmektedir. Kafeinden tam anlamında vazgeçmeniz gerekmese bile, bir süre ara vermeniz ve yeşil çayı denemenizi tavsiye ederiz. Yeşil çay, size sadece çok ihtiyaç duyulan enerjiyi vermekle kalmaz, aynı zamanda kilo kontrolü için antioksidanlar içerir. Ayrıca, çok fazla şişkinlik hissediyorsanız, bir veya iki kaşık yoğurt gerçekten rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Biraz hareket et

Egzersiz, gazın sindirim sisteminden daha hızlı geçmesine yardımcı olur. Bu yüzden on dakikalık kısa bir yürüyüş ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku