Kadınlara özel yaşam portalı...

Limon suyunun ve Limonlu suyun faydaları

- Advertisement -

Hayat sana limon verdiğinde, biraz limonlu su mu yaparsın? Hayır mı? Belki de limonu yeterince fazla önemsemiyorsunuz ama faydalarını öğrendiğinizde bunu yeniden düşüneceğinizden eminim.

Parlak ciltten, sağlıklı bir vücuda kadar, bu küçük meyve, şaşırtıcı faydaları nedeniyle uzun bir süredir öne çıkan ürünler arasında yer alıyor ve pek çok kişi faydalarını öğrendikten sonra herkese tavsiye ediyor.

Tavsiye etmeye değer mi? Kesinlikle evet! Limon, vitamin ve minerallerle doludur. Hepimizin bildiği bir bardak suyla birlikte insan vücudunun yüzde altmışının bu faydalı minerallerle dolduğunu hayal edin.

Bu makalemde sizlere, Limon suyunun ve limonlu su içmenin faydalarını ve maksimum fayda sağlaması için limon suyunu nasıl hazırlamanız gerektiğine yer verdim.

1. Limon suyu kilo vermenize yardımcı olur

Limon, jel benzeri çözünür bir lif olan pektin lifi içerir. Pektin, sizi daha uzun süre tok tutarak kan şekerini düşürür, dolayısıyla gıda alımını azaltır. Bunu, gastrointestinal sistemdeki kolesterole bağlanarak başarır.

Su ayrıca kilo alımını azaltan polifenol antioksidanlar içerir. Günde bir veya iki bardak limonlu su içmek insülin duyarlılığınızı artırır. Bu, insülin seviyelerinizin düşeceği ve dolayısıyla glikoz seviyelerindeki düşüş nedeniyle vücudunuzun yağ yakmasına neden olacağı anlamına gelir. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışıyorsanız, limon suyu sizin için harika bir içecek!

2. Sindirim ve bağışıklık sisteminizi iyileştirir

Limonlu suda bulunan mineraller midede bulunan toksinleri gevşeterek uzaklaştırır. Mide ekşimesi, şişkinlik gibi hazımsızlık belirtilerini de hafifletir. Limonun su ile karıştırıldığında içerdiği asit alkali bir etkiye sahip olabilir. Karışım, yiyeceklerin daha kolay ve daha hızlı parçalanmasına yardımcı olacaktır.

O elbisenin içinde güzel görünmek istiyorsun ama şişmiş karnın seni kötü mü gösteriyor? Bir bardak limonlu su içerek şişkinliğin azalmasını sağlayarak, güzel görünümüne kavuşabilirsin.

3. C vitaminin kaynağı

Limon, felç riskini azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, iltihabı azaltmak ve kan basıncını düşürmek gibi birçok faydası olan askorbik asit olarak da bilinen yüksek düzeyde C vitamini içerir.

Limonun içerdiği C vitamini, kalpten kan taşıyan kan damarlarını rahatlatır ve sonuç olarak kan basıncını düşürür. Bu, kalbinizin sağlığında bir iyileşmeye neden olabilir.

C vitamini güçlü bir antioksidandır, yani vücudunuzdaki hücreleri korur ve böylece iltihaplanmaya karşı savaşır. Bu, bu nedenle, daha az hastalanacağınız anlamına gelir.

4. Hidrasyon sağlar

Limonun suyu, içme suyla karıştırıldığında vücutta elektrik ileten bir kimyasal olan elektrolitlerle dolu olur. Bu, sinir ve kas fonksiyonunu düzenleyerek vücudun optimal seviyelerde çalışmasını sağlar. Bunlar, sıvı dengesini sağlayan iyonlardan gelen elektrolitlerdir.

Vücut susuz kalmaya devam eder, kandaki asitlik dengelenir ve hasarlı dokular onarılır. Baş ağrısı ve baş dönmesi gibi dehidrasyon belirtileri bu nedenle limonlu su içerek giderilebilir, organlarınızın gün boyu size teşekkür etmesini sağlayın!

5. Böbreklere iyi gelir

Böbrek, insan vücudunda hayati bir organdır. Vücudunuzdaki tüm kan, filtrelenmek üzere böbreğinizden günde en az 40 kez geçer. Bu, böbreklerinize iyi bakmanız için iyi bir nedendir. Limon suyu tam da bu konuda size yardımcı olmak için burada!

Limonlu suda bulunan sitrik asit idrar seviyesini artırır, böylece vücudunuz ihtiyaç duymadığından daha fazlasını dışarı atar. Ayrıca adı geçen asitte bulunan sitrat kalsiyum oksalatı bağlayarak taşları oluşturan idrarın kristalleşmesini engeller.

Ek bilgi! Böbrekler optimum seviyede olduğunda, gastrointestinal fonksiyonlar da en üst seviyededir. Bunun nedeni, böbreklerin atıkları ortadan kaldırmak için vücut hücrelerini desteklemesidir ve buna sindirim sistemindeki hücreler dahildir.

6. PH bakımı sağlar

Egzersiz yaparken ve biraz kilo vermeye çalışırken, verilen ter sayesinde bazı önemli mineralleri de kaybedebilirsiniz. Şimdi beni yanlış anlamayın, egzersiz yapmak çok sağlıklı, peki ya kaybettiğiniz mineraller?

İyi olan şey, bunun geri döndürülemez bir şey olmaması ve limon suyunun Sodyum, potasyum ve klorür içeren mineralleri “geri getirmenize” ve dengelemenize yardımcı olmasıdır.

Su nötr iken limon asidiktir. İkisi bir araya getirildiğinde, araştırma yoluyla tamamen sindirildikten sonra alkali olan asidik bir çözelti oluşur. Bu, kandaki pH’ı düzenler ve fizyolojik süreçlerin maksimumda çalışmasını sağlar.

7. Potasyum kaynağı

Bahse girerim potasyumu birçok kez duymuşsundur. Limonun suyunun sadece dörtte birinde potasyum içerdiğini biliyor muydunuz? Potasyum mükemmel bir elektrolittir ve bu nedenle vücut sıvılarını düzenler. Bu, kas kramplarını büyük ölçüde azaltır ve sağlıklı kas fonksiyonunu destekler.

Potasyum, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu, sabit bir kalp atışını sürdürmek için mineral hücrelere girip çıktığında olur. Mineral ayrıca etkili kas çelişkileri yaratmak için vücuttaki diğer tüm hücrelerde hareket eder.

Potasyum seviyeleri çok yüksek veya çok düşük olacak şekilde değiştirildiğinde, kas kasılmaları düzensiz hale gelebilir ve bu nedenle kalp atışının çok hızlıdan çok yavaşa değişmesine neden olabilir.

Potasyum, fazla sodyumu uzaklaştırarak kan basıncını düşürür. Limonlu su gibi günlük potasyum içeren yiyecek ve içecek alımı, yüksek tansiyonu olan kişiler için kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Potasyum, felç geçirme riskini azaltır. Potasyum bakımından zengin yiyecekler tüketen kişilerin, beyne kan akışı olmadığında meydana gelen felç olma riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Potasyum, daha önce de belirtildiği gibi, vücut sıvılarını düzenler ve düzgün çalışması için hücrelere girip çıkar.

Potasyum, su tutmaya yardımcı olur. Bu, vücudunuzun fazla sıvıyı dışarı atmak yerine vücutta tuttuğu anlamına gelir. Bu da şişkinliğe ve kas şişmesine neden olur.

Potasyum idrar üretimini artırır ve bu nedenle vücudun aşırı sıvıları vücuttan atmasına yardımcı olur. Yani limonlu su içmenin size birkaç kez tuvalete gitmeye mal olacağından emin olabilirsiniz, ancak buna değmez mi? Kesinlikle değer!

Son olarak, limon suyunda bulunan potasyum böbrek taşlarını önlemeye ve parçalanmasına yardımcı olur. İdrar çok konsantre olduğunda yüksek oranda kalsiyum içerir. Potasyum, potasyum sitratın bu kalsiyum seviyesini düşürdüğü ve böylece taşları parçaladığı yerdir.

8. Soğuk algınlığına iyi gelir

Bahsettiğimiz gibi limonlar, soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azalttığı gösterilen doğal bir antioksidan olan C vitamini içerir. Ayrıca soğuk algınlığı riskini de azaltır.

Bu, özellikle içecek sıcak servis edildiğinde geçerlidir. Hepimiz ballı sıcak, sakinleştirici limonlu su ile battaniyenin altında kendimizi rahat hissederiz.

9. Stresi azaltır

Kendinizi stresli mi hissediyorsunuz? Belki de tüm çalışma ve işyeri yoğunluğundan bunalmış olabilir ve bundan dolayı stresli olabilirsiniz. Limonlu su, ruh halinizi iyileştirmenin ve stresi azaltmanın harika bir yoludur.

Araştırmalar, sıkıntılı ve stresli olduğumuzda vücudumuzun kortizol olarak bilinen bir hormon saldığını gösteriyor. Kortizol uzun süre üretildiğinde kilo almaya, uykusuzluğa ve yüksek tansiyona neden olabiliyor.

Limonlu suda bulunan C vitamini, kortizolün vücuttaki etkilerini azaltır. Suyla karıştırılan limon, vücut organlarının gevşemesine ve enerji tutmasına yardımcı olur.

10. Folik asit içerir

Folat veya Folik asit olarak da bilinen B9 vitaminidir. Homosistein seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sağlığa yardımcı olmakla bağlantılıdır. Yüksek düzeyde homosistein, kan damarlarındaki arterlere ve kan pıhtılarına zarar verebilir.

Kişinin diyetine limon suyu infüzyonu, B9 vitamini seviyesini yüzde 3 artırır. Bu, günlük alımın homosistein seviyelerini düşürerek inme veya kalp sağlığı sorunları yaşama riskini mütevazı bir şekilde azalttığı anlamına gelir.

11. Ağız kokusunu iyileştirir

Ağız kokusundan kurtulamıyor musunuz? Öğle yemeğinde belki ton balıklı sandviç yediniz ve şimdi toplantıya katkıda bulunamıyorsunuz çünkü insanları korkutmaktan korkuyorsunuz? Endişelenme. Limonlu suyunuz kurtarmaya geliyor!

Limon suyunun sitrik asidi, bakterileri öldüren ve ağız kokusuna neden olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Limon suyu ayrıca ağzı daha az kuru yapan tükürük üretimini arttırır ki bu ağız kokusunu önlemeye büyük bir katkı sağlar.

12. Cildinizi sağlıklı bir şekilde geliştirir

Hepimiz cildimizin parladığını görmeyi seviyoruz ve limon suyu tam olarak bunun için yaratılmış bir ürün! Limon suyu sizi nemli tutar, bu da cildinizi kontrol altında tutmanın kesin bir yoludur.

Limon suyunda bulunan C vitamininin cildin ana bileşeni olan kolajeni ürettiği için yüzün yaşlanmasını yavaşlattığı ve kırışıklıkları önlediği söylenir. Sudaki antioksidanlar, serbest radikal hasarını önemli ölçüde azaltır ve böylece cildin kendini onarma yeteneğini geliştirir.

Limonlu su içmek vücutta sivilce oluşumunu ve güneş ışığından kaynaklanan lekeleri de azaltmaktadır.

13. Göz sağlığınıza iyi gelir

Evet, doğru duydunuz! (Ya da doğru okudunuz diyeyim). Limon suyu gözlerinizi iyileştirir. Limonlu suyun içerdiği C vitamini ve antioksidanlar katarakt ve sarı nokta hastalığına karşı koruyucu etki oluşturur.

Bu, C Vitamininin gözlere zarar verebilecek bakterileri yok ettiği anlamına gelir. Ancak limonlu su sadece içilmelidir. Bunu doğrudan gözlerinize sürmeye kalkmayın sakın, çünkü asit yanığına neden olabilir ve hatta gözlerinize kalıcı olarak zarar verebilir.

14. Bedenin detoksifikasyonu

Detoksifiye etmek, toksinleri vücudunuzdan atmak demektir. Limon ve limon suyu, vücudunuzdaki toksinleri idrar yoluyla atmanızı  sağlar ve ayrıca karaciğerinizi temizleyen vitamin ve mineraller içerir.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar sadece vücudunuzu detoksifiye etmek için limon suyuna bağımlı olmanın yarardan çok zarara neden olabileceğini savunuyorlar. Vücudu daha sağlıklı detoksifiye etmek için limon suyu içmenin ardından yüksek lifli bir diyet uygulanmalıdır.

15. Klasiyum açısından zengin

Kalsiyum temel bir vitamindir, yani vücudumuz onu üretemez. Beslenmemize kalsiyum eklenmelidir. Yediğimiz yiyecekler çok az kalsiyum içeriyorsa veya hiç yoksa vücudumuzdaki kemikler zayıflar.

Limonlu su, güçlü kemikler oluşturmak için gerekli olan miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyumun ayrıca kanser riskini azalttığı ve ayrıca sağlıklı bir kalp ve sağlıklı kasları desteklediği söyleniyor.

Unutulmaması gereken önemli bir gerçek, kalsiyumun vücut tarafından emilmesi için D vitamini gerektirmesidir. Özellikle sabahları güneş ışığı iyi bir D vitamini kaynağıdır. O halde, limonlu su yapıp güneşin tadını çıkarmaya ne dersiniz? Sadece iyi hissetmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda kemiklerinizin de güçlendiğini hissedeceksiniz.

16. Enflamasyonu azaltır

Limonlu su, yaralanmaların neden olduğu şişmeyi azaltmaya yardımcı olan besinler ve enzimler içerir; büyük veya küçük hiç fark etmez. Bu, hasarlı dokularınızın iyileşmesini sağlar ve iltihabı azaltır.

17. Tiamin vardır

B1 Vitamini veya Tiamin, limonlarda bulunan bir vitamindir. Vitamin, vücudun karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Bu, glikozun kullanılmasını sağladığı ve dolayısıyla enerji seviyelerini artırdığı anlamına gelir.

Aynı zamanda kas kasılmalarına ve sinir sinyallerinin iletilmesine yardımcı olur. Bu, beyin aktivitesini artırır ve dolayısıyla beyin fonksiyonunu büyük ölçüde geliştirir.

Tiamin bağışıklığı artırır ve vücuda stresli koşullara dayanma gücü verir. Bu, limon suyunuzun “anti-stres’ vitamin yoluyla sizi güçlendirdiği anlamına gelir.

18. Magnezyum kaynağı

Limonun içinde yaklaşık 8 mg magnezyum bulunur. Magnezyumun depresyonla savaştığı söyleniyor. Beyin işlevi ve ruh hallerinin düzenlenmesiyle ilgilidir. Vücuttaki düşük magnezyum seviyeleri depresyonla bağlantılı olabilir.

Magnezyum oranı düşük işlenmiş gıdanın depresyona ve diğer akıl hastalıklarına neden olduğu söyleniyor. Magnezyum içeren limon suyunuzu içmek zihninizi temiz tutacak ve depresyonla mücadeleye yardımcı olacaktır. Olağanüstü değil mi!

Tip 2 diyabete yardımcı olur. Bu tür diyabet hastalarının çoğunun vücutlarında düşük magnezyum seviyeleri vardır. Araştırmalar, aynı şeyi düşük miktarda tüketen kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Premenstrüel sendromu azalttığı için kadınların magnezyuma daha çok ihtiyacı olacaktır. Magnezyum alımını artıran kadınlarda, karın kramplarını içeren semptomların önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir. Aylık döneminiz yaklaştığında limonlu suyunuzu hazır bulundurun.

Limonlu suyun faydaları hakkında konuşmaya devam edebiliriz, ancak onu yoğun programımıza ve vücudumuza en iyi şekilde nasıl hazırlayabiliriz? Hazırsanız nasıl yapacağınıza geçelim.

Maksimum fayda için limon suyu nasıl yapılır

Limon suyunun yada limonlu suyun daha etkili olabilecek iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Sırası ile bu iki yönteme bakacağız.

1. Kaynatma yöntemi

Kilo vermek için limonlu su kullanmak isteyenler için bu yöntemi tavsiye ederim. Bunun nedeni, limonların kaynatılmasının doyurucu olan pektin lifini yaparak yiyecek alımını daha aktif hale getirmesidir.

  • Adım 1: Bir tencereye iki ila üç bardak su ekleyin. Suyun ısınmasına izin verin ama kaynatmayın.
  • Adım 2: Orta boy limonunuzu yıkayın ve ikiye bölün. İçeceğin ne kadar konsantre olmasını istediğinize bağlı olarak bütün limonu da kullanabilirsiniz. Limon çiğitlerini çıkarabilir ya da bırakabilirsiniz.
  • Adım 3: Su kaynamaya başladığında limonları suya, kabukları ile birlikte ekleyin. (Limon kabuğunun ekstra besin ve mineralleri vardır).
  • Adım 4: Bulanık bir köpük oluşana kadar karışımı 5-10 dakika kaynamaya bırakın.
  • Adım 5: Karışımı yaklaşık 15 dakika bekletin ve soğumaya bırakın, ardından için.

Bal gibi doğal tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz çünkü limon kabukları nedeniyle tadı daha ekşi olacaktır.

2. Sıkma yöntemi

Bu, ikisinin en kolay, en uygun ve en faydalı yöntemidir!

  • Adım 1: Bir sürahiye veya bir kaseye yaklaşık üç ila dört bardak su ekleyin.
  • Adım 2: Limonunuzu yıkayıp kesin ve elinizle veya bir meyve sıkacağı kullanarak suyunu sürahiye veya kaseye sıkın.

Daha fazla fayda için bal gibi tatlandırıcıları ve nane gibi diğer organik ürünleri dahil edebilirsiniz.

Limon suyu, cildimize, iç organlarımıza ve gözümüze kadar vücudumuzun tüm yönlerine olan faydaları açısından şüphesiz dikkat çekicidir. Bu, günde bir veya iki bardak limonlu su içtiğimizde sağlığımıza iyi geleceğini açıkça göstermektedir.

Limon suyu yada Limonlu su içerken dikkat etmeniz gerekenler

Limon suyunun içerdiği sitrik asit, özellikle limon suya kıyasla yüksek yoğunlukta ise diş minesini aşındırabilir. Bunu önlemek için, limonu hafifçe bastıracak kadar su ekleyin. Limonlu suyu içtikten sonra ağzınızı sade su ile çalkalayın.

Mide ekşimesini yoğunlaştırabilir. Bazı insanlar mide ekşimesini gidermek için limonlu su kullansa da bazılarında mide ekşimesine neden olduğu söylenir. Tekrar tekrar limonlu su içtikten sonra mide ekşimesi yaşarsanız, doktorunuza danışmanız ve / veya limonlu su içmeyi bırakmanız önerilir.

Limonlu su idrar üretimini artırır. Bu, vücudunuzun idrarı sık sık boşaltması gerektiği ve dehidrasyona yol açabileceği anlamına gelir. Sabahları çok limonlu su içiyorsanız, gün boyunca bir tuvalete kolayca erişebileceğinizden emin olun. Bunun nedeni, idrarınızı ne kadar çok tutarsanız, mesaneye zarar verebilirsiniz.

Bazı insanlar limonlu su kullanımının migreni tetiklediğini iddia ediyor. Ancak bunu destekleyecek hiçbir kanıt yok. Halihazırda migrenden muzdarip insanlar için çok fazla limonlu su içmek sorunu arttırabilir.

Çok fazla limon suyu vücudunuzdaki demir içeriğini artırabilir. Limonda bulunan C vitamini vücutta demirin emilmemesine neden olur. Vücudunuzda çok fazla demir olduğunda organlara zarar verebilir.

Madalyonun her iki tarafına da baktıktan sonra, limon suyunun yan etkilerden daha fazla faydası olduğunu söylemenin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu, her birimizi bu kolay günlük içeceği içmeye teşvik etmelidir. Artık içmeyi günlük ve dikkatle ölçülmüş bir seviyeye taşımamızın zamanı geldi. Umarım bu besleyici ve sağlıklı içeceği beğenirsiniz!

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku