Kadınlara özel yaşam portalı...

Baş ağrısı ve migreni önlemek için en iyi ipuçları

- Advertisement -

Baş ağrısı ve migren hastası mısınız? Uzun vadede baş ağrınızı nasıl tedavi edeceğinizi bilmiyor musunuz? Burada size baş ağrısı ve migrenden muzdarip insanların yanı sıra yıllarca süren koçluk deneyimi olan arkadaşlarımdan aldığım ipuçları ve deneyimlerine yer vereceğim. Çünkü en önemli şey baş ağrılarınızın veya migreninizin nedenlerini tespit etmek ve çözmektir. Semptomlarla tek başına mücadele etmek genellikle etkisizdir.

Baş ağrıları nasıl ortaya çıkıyor?

Migren ve baş ağrılarında, baş ve vücut arasında enerjik bir dengesizlik görülebilir. Baş, normalde enerjik olarak sakin ve serin bir alan ve vücudumuzun alt kısmı aktif, ateşli alan olmalıdır. Aslında vücudun alt kısmında olması gereken kafada çok fazla aktif enerji biriktiği anda, baş ağrısına neden olabilecek bir enerji tıkanıklığı gelişir.

Kök çakranız, ikinci çakranız ve baş bölgeniz arasındaki denge dengesiz hale gelir. Enerji akamaz. Sonuç bir baş ağrısıdır. Bazen boyun ve boyun bölgesindeki bir tıkanma da neden olabilir.

Baş ile vücut arasında yer alan boynumuz her iki bölgeyi birbirine bağlar. Boyun ve boyun bölgesindeki rahatsızlıklar, bizimle kalmamız, kendimizi ifade etmemiz ve iletişim kurmamız zorlaştığında ortaya çıkar. Baş ağrılarının ve migrenlerin bir başka olası nedeni, vücudunuza, duyu organlarınıza ve zihninize çaresizce ihtiyaç duydukları geri kalanı vermemenizdir.

1. Neden: Zihinsel aktiviteniz çok yüksek

Sık sık endişelenir misin? Zihinsel olarak sakinleşmiyor musun? Kendiliğindenliği zor buluyor musunuz? O zaman zihinsel olarak çok aktifsin. Daha az düşün ve daha spontane hareket et! Baş bölgesindeki aşırı aktif enerji migreni tetikleyebileceği için alt bedene akmasına izin verin.

Ayaklarda veya soğuk ayaklarda zayıf dolaşım, baş bölgesinde eşzamanlı olarak aşırı enerji ile birlikte alt vücut bölgesinin enerjik yetersiz beslenmesinin bir işareti olabilir. Daha az kara kara düşünmeyi, her kararı tartmayı ve davranışınızı sürekli sorgulamayı zor bulsanız bile, başınızı daha fazla dinlendirmelisiniz. Güvenin bana. Daha spontane ve daha az mükemmeliyetçi olun.

2. Neden: Duyularınız aşırı uyarılmış ve dinlenemiyor

Migrenler ayrıca vücudun dinlenmeye ihtiyacı olduğunda ve dış dünyadan gelen uyaranlarla bunaldığında tetiklenir. Bu şekilde vücudunuz size aşağı inmeniz, frenleri çekmeniz ve durmanız için sinyal verir. Çok çalışan çok aktif bir kişiyseniz veya çok hassassanız, ara sıra ara verin ve dinlenin.

Kendinize zaman ayırın! Kendiniz için iyi olanı yapın.

Sizi neyin bunalttığını, sizin için tam olarak neyin fazla olduğunu öğrenin. Ayrıca kendinize sizin için neyin gerçekten önemli olduğunu ve neyden kurtulmanız veya neyi azaltmanız gerektiğini sorun. Bununla birlikte, her şeyden önce, enerji sisteminiz bunaldığında ve dengesiz olduğunda araştırın.

Migreni nasıl önlersiniz?

Migreni önlemenin en iyi yolu, kendinizi iyi topraklamaktır. Ayaklarınıza konsantre olun ve tüm dikkatinizle vücudunuzda olmaya çalışın. İşte birkaç önleyici ipucu.

• Egzersiz yapmak gibi fiziksel aktivite
• Yoga, mükemmel bir yoludur
• Yürümek ve doğanın tadını çıkarmak
• Refleksoloji ve ayak masajları enerjiyi baştan ayağa yönlendirir ve rahatlama sağlar

Akut migren durumunda ise ayak masajı yeterli değildir. Yeterince erken önlemek için baş ağrınızın ilk belirtilerini tanımaya çalışın.

Baş ağrısı için doğru beslenme

Uzun vadede baş ağrısının nasıl önleneceğine dair bir başka ipucu, gıda intoleransı için test yaptırmaktır. Genellikle migren ve gıda intoleransı arasında bir bağlantı vardır.

Her durumda, migreniniz varsa, mümkünse ağrı kesici ilaçlara başvurmayın. Bunlar bağırsakları zayıflatır ve uzun vadede baş ağrıları için başka bir tetikleyici olabilir.

Baş ağrısı ve migren hastalarının birçoğunun bağırsakları zayıflar. Daha sonra bağırsak zayıflığınız ve baş ağrınız arasında gidip gelir ve bir kısır döngüye girersiniz. Bazen kolon temizliği de yardımcı olabilir.

Baş ağrısı ve migreni olanların kaçınması gereken yiyecekler

Belki birçok insan gibi kahveyi seviyorsun. Ancak büyük miktarlarda kahve tüketmek vücudunuz için pek iyi değildir. Fazla kahve içmek çok fazla asit üreterek bağırsaklarınızı zayıflatır. Bu nedenle düzenli kahve tüketiyorsanız bundan vazgeçmelisiniz.

Ancak erken migren semptomları için kahveyi tıbbi olarak kullanabilirsiniz. Baş ağrısının ilk belirtisinde küçük bir fincan kahve için. Bazen bu harikalar yaratır. Tabi bunu her gün kahve tüketmiyorsan yapman gerek.

Baş ağrısını tetikleyebilecek diğer yiyecekler süt ürünleridir. Migren hastalarının çoğu süt ürünlerine tahammül edemiyor. Özellikle sert peynir bağırsakları ve enerji akışını engelleyebilir.

Gluten ve glutamat yemek de baş ağrısına iyi gelebilir.

Tercihen yapay ve enjekte edilmiş gıdalardan da kaçının. Genel olarak, yiyeceklerin bileşimine dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bazı kombinasyonlar sindiriminize iyi gelmez ve sindirim sisteminizi bozabilir.

Kendinizi daha az radyasyona maruz bırakın

Günümüzde bilgisayarlar, cep telefonları ve WiFi ile bu teknik dünyada, tüm radyasyondan kaçınmak son derece zordur. Ancak maalesef ışınlar migren için büyük bir tetikleyicidir.

Başımız ve duyu organlarımız çok alıcı ve hassastır. Enerjik bir bakış açısıyla, baş bölgesindeki titreşimler vücudun geri kalanından çok daha incedir.

Radyasyona maruz kalmayı azaltmaya çalışın. WLan yerine bir LAN kablosu kullanabilirsiniz. Telefonunuzda harcadığınız zamanı azaltın. İhtiyacınız olmadığında, özellikle uyurken kapatın. Her gece mümkünse elektriğinizi kesin. Vücudunuzu sürekli olarak ışınlara maruz bırakmak iyi değildir.

Migren kadınlara özgü bir şey mi?

Migren daha çok bir kadının işidir. Kadınlar, erkeklerden çok daha sık migrenden muzdariptir.  Çok mükemmeliyetçi ve kadınlıkla ilgili sorunları olan kadınlar özellikle risk altındadır.

Baş ağrısını anlamak

Birincisi ve en önemlisi, baş ağrısını tetikleyecek şeyleri önlemeniz ile ilgilidir. Baş ağrısı veya migren ortaya çıktığında onu tedavi etmek neredeyse çok zordur. O zaman sürekli tetikte olmalısınız ve kendinize iyi bakmalısınız.

Baş ağrılarının neden ve ne zaman tetiklendiğini ne kadar erken anlarsanız, onları o kadar iyi önleyebilirsiniz. Enerjik, zihinsel ve fiziksel dengenize de dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü bunlar dengesizleştiğinde ağrılarınız zor tedavi edilir.

İşte kendinize sormanız gereken bazı sorular:

• Baş ağrımın nedenleri nelerdir?
• Bu nedenleri nasıl değiştirebilirim?
• Vücudum bana ne anlatmaya çalışıyor?
• Vücudum için nasıl iyi bir şey yapabilirim?
• Ne tür ihtiyati tedbirler alabilirim?
• Beslenmemde neyi değiştirmeliyim?
• Enerji dengemi nasıl yeniden kazanırım?

Belki bu soruların cevaplarını bulmanız o kadar kolay olmayabilir. Ama sağlığınız için vücudunuzu tanımanız ve neye nasıl tepki verdiğini bilmeniz, takip etmeniz baş ağrılarınız ve migreninin için çok önemlidir.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku