Kadınlara özel yaşam portalı...

Bağışıklık Sistemini Desteklemeye Yardımcı Olmanın 20 Yolu

- Advertisement -

Bağışıklık sistemini desteklemenin pek çok yolu var ve şu anki ileri durumumuz göz önüne alındığında, en iyi ipuçlarından bazılarını sizin için bir derleyip toparlamanın yararlı olacağını düşündüm.

Bağışıklık sistemini desteklemek söz konusu olduğunda sihirli bir değnek olmadığını akılda tutmanızda fayda var. Çeşitli takviyeleri alabilsek de, sağlıklı yaşamın temellerini uygulamıyorsak, hastalanma potansiyeli hep olacaktır.

Bu nedenle, listelenen fikirlerin çoğu, yıl boyunca bağışıklık sisteminizi desteklemek için günlük olarak dahil edebileceğiniz alışkanlıklarınız olmak zorunda.

Bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olmanın 20 yolu

1. Her gün güneş ışığına çıkın

Güneş ışığı vücudun sadece D vitamini üretmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sirkadiyen ritmimizi düzenlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olan sinir sistemini sakinleştirir.

2. Stresinizi azaltın

Stresli olduğumuzda, bağışıklık sisteminin antijenlerle savaşma yeteneği azalır ve bu da bizi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Stresi azaltmak ve vücudu rahatlatmak için yapabileceğiniz her şey, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.

3. Egzersiz yapın, ama çok fazla değil

Günlük egzersiz stresi azaltır ve vücuda virüsler ve bakteriler de dahil olmak üzere toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olan lenfatik sistemin dolaşımını artırır. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bağışıklık sistemini baskı altına alma riskinin antrenman yaptıkça artacağını bilmek de iyidir.

4. Uykuyu bir öncelik haline getirin

Vücudun dinlenmek, yenilenmek, iyileşmek, onarmak ve detoksifiye etmek için uykuya ihtiyacı vardır ve bağışıklık sisteminin sağlığı için çok önemlidir.

5. Hint yağını deneyin

Yapılan bir araştırmaya göre Hint yağının topikal immünolojik fonksiyonu (vücudun doğal bağışıklık sistemi) gelişmesini yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Hint yağı, hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilir.

6. Günlük olarak kemik veya et suyu

Ev yapımı tavuk suyu, zengin besin değerleri içeriyor, bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda antiviral özelliklere (virüs enfeksiyonlarına karşı kullanılan farmakolojik ajanlardır) yardımcı olur. Her gün biraz deniz tuzu ile birlikte bir veya iki bardak içmenizi öneririm (rafine edilmemiş tuz ekstra mineraller içerir). Büyük bir tencere çorba yapın ve yemeklerin yanında biraz servis yapın.

7. Şeker alımınızı azaltın

Şeker iltihaplanmaya neden olabilir ve ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Tatlıları minimumda tutun. Şeker yüklü tatlılar yerine meyve yemeyi tercih edin.

8. Susuz kalmayın

Su vücuttaki en önemli “besindir” çünkü diğer besinlerin ve hormonların hücrelere taşınmasına yardımcı olur, vücut ısısını düzenler, hücrelere oksijen dağıtımını iyileştirir, vb. Vücudunuzun sağlığı için hangi yaş aralığınızda olursanız olun, günlük en az 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Alkol, kahve, çay ve kafein içeren içeceklerin su olarak sayılmadığını unutmayın.

9. İşlenmiş yiyecekleri diyetinizden çıkarın

İşlenmiş yiyecekler bağışıklık sistemini zayıflatır, bu nedenle gerçek yiyeceklere bağlı kalmak en iyisidir.

İşte besleyici gerçek yiyeceklerin hızlı bir listesi:

 • Meyveler ve Sebzeler
 • Organik yumurta
 • Tohumlar
 • Kuruyemiş
 • Baklagiller
 • Tahıllar (tahılları bünyenize göre tolere edebilirsiniz)
 • Organik etler
 • Yabani deniz ürünleri ve deniz sebzeleri
 • Tereyağı, Hindistancevizi yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ve donyağı
 • Yoğurt, kefir, ekşi krema ve çiğ süt
 • Çiğ veya kültürlenmiş süt ürünleri bal ve akçaağaç şurubu gibi doğal tatlandırıcılar
 • Ev yapımı kemik suyu veya et suyu

10. Her öğünde probiyotik açısından zengin yiyecekler yiyin

Bağışıklık sisteminin %85’inden fazlası bağırsaktadır, bu nedenle bağırsakları sağlıklı tutmak önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu probiyotik açısından zengin yiyecekler tüketmektir. Probiyotik açısından zengin ürünlerin bazıları: geleneksel olarak hazırlanmış lahana turşusu, kültürlü yoğurt ve fermente sebzeler. İyi bir diyetle almak için probiyotik haplarda satın alabilirsiniz.

11. Sağlıklı doymuş yağlarla pişirin

İşlenmemiş, doymuş yağlar enerji, hormon üretimi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve diğer birçok önemli işlev için gereklidir. Doymuş yağ içeren bazı ürünler, organik tereyağı (tereyağı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir, iltihabı bastırır ve harika bir iyot kaynağıdır), hindistancevizi yağı (bağışıklık sistemini güçlü tutmak için harika olan antiviral ve antimikrobiyal özellikler içerir), ghee (Hindistan kökenli bir terayağı çeşidi) , donyağı , palmiye yağı ve ördek yağı.

12. Arıtılmış su için

Unutmayın, bağışıklık sisteminin merkezi bağırsakta yatar, bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için onu mümkün olduğunca sağlıklı tutmanız gerekir. Klor, bakterileri öldüren ve çoğu içme suyuna eklenen bir dezenfektandır. Bağırsağınızdaki iyi bakterilere zarar verebilir ve sizi iltihaplanma, alerjiler, otoimmün hastalıklara (diyabet, sedef, lupus, haşimato gibi) karşı daha duyarlı hale getirebilir. Musluk suyu tüketiyorsanız eğer mutlaka arıtma sistemi kullanın.

13. Epsom tuzu banyosu yapın

Stresli olduğumuzda (hasta olmak vücut için bir stres etkendir), vücudun yaktığı ilk mineral magnezyumdur. Bu nedenle vücudu bir epsom tuz banyosu yoluyla magnezyum ve sülfatla yenilemek çok yardımcı olabilir. Ayrıca sizi yavaşlamaya ve gevşemeye zorlama gibi ek bir faydası da vardır.

Tek yapmanız gereken, 1-2 bardak epsom tuzu ile ılık suyla banyo etmek ve en az 20 dakika dinlendirmek.

14. A Vitamini açısından zengin besinler yiyin

A Vitamini (aka retinol) bağışıklıkta hayati bir rol oynar, bu nedenle günlük olarak tüketilmesi harika bir besindir. Organik yumurta, kültürlü süt ürünleri, organik etler, yabani deniz ürünleri ve tereyağı gibi yiyecekler iyi seçeneklerdir.

15. Dışarı çıkın ve her gün temiz hava alın

Temiz hava vücuttaki stres tepkisini azaltabilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.

16. Uyurken evinizdeki wifi bağlantısını kapatın ve EMF’lere maruz kalmanızı azaltmak için elinizden geleni yapın

Bugünlerde insan yapımı EMF’lerden (Elektromanyetik alan) tamamen uzaklaşmak imkansız olsa da, kablosuz ağınızı kapatmak iyi bir adım olabilir. Wifi adaptörünüzün yada wifi yükseltilerin yakınında uyumak ve elektronikte geçirdiğiniz zamanı azaltmak işinizi kolaylaştırabilir.

EMF’ler, çeşitli alerjik ve enflamatuar tepkilerin uyarılması yoluyla bağışıklık sistemi işlevini bozar.

17. Pişmiş yapraklı yeşillikleri yiyin

Karalahana, pazı gibi yapraklı yeşillikler, bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler, mineraller ve bitkisel besinler açısından zengindir.

18. Sabah ve akşam güneş ışığını 2-10 dakika izleyin

Özel bir üniversitenin Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, her gün sadece birkaç dakika sabah ve akşam güneşini izlemek kadar basit bir şey yapmanın vücudu sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu tespit ettiler.

19. Dışarıda her gün çıplak ayakla yürüyün (Topraklama)

Topraklama genel sağlığımızı destekleyebilir ve en iyi yanı ücretsiz olmasıdır!

20. Kolesterol açısından zengin yiyecekler yiyin

Kolesterol, bağışıklık sistemimizin çalışması için çok önemlidir ve enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Havyar, kabuklu deniz ürünleri, organ etleri, yumurta sarısı, tereyağı, saf yağ ve sardalya gibi yiyecekler harika seçeneklerdir.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku