Kadınlara özel yaşam portalı...

Ayak ağrısının nedenleri nelerdir?

- Advertisement -

Ayağınızda sık sık ağrı mı yaşıyorsunuz? Cevabınız evet ise, bu konuda ne yapacağınızı merakta ediyorsunuzdur? Herhangi bir şey yapmadan önce ayaklarınızdaki bu ağrının sebebini bilmeniz çok önemlidir. Ayaklarınızın ağrımasının birden çok nedeni olabilir. Sizin için ayak ağrısının nedenlerinden 6 tanesini araştırıp derledik.

İşte ayaklarınızın ağrımasına sebep olabilecek 6 neden:

1. Menopoz

Ayak ağrısı, kadınları erkeklerden daha fazla etkiler ve bunun olmasının ana nedenlerinden biri menopozdur. Menopozun kadınların ayaklarının incinmesine neden olabileceği çeşitli yollar vardır. Menopoz, östrojen seviyelerinde hızlı bir düşüşe neden olur, bu da vücudun nemi tutma yeteneğini engelleyebilir ve böylece ayaklarda kuru cilde neden olur. Ayaklarda derinin kuruması, kısa süre içinde bu konuda bir şey yapmazsanız ayaklarınızın ağrımasına neden olabilir.

2. Diyabet

Her yıl milyonlarca insan şeker hastalığından etkileniyor ve ayaklarında ve bileklerinde ağrı olduğundan şikayet ediyor. Şeker hastalığı ayaklarınızın uyuşmasına, ağrımasına, şişmesine neden olabilir ve ayrıca deride, özellikle ayakların topuk bölgesinde kuru çatlaklara neden olabilir. Diyabetik hastalar, doğru beslenerek ve diyetlerini sürdürerek diyabetlerini dengeleyebilirler ve ayak ağrılarından kurtulabilirler.

3. Vasküler hastalıklar (Damar hastalıkları)

Vücudumuz kanı kendi içinde dolaştırmak için kan damarlarını kullanır, ancak bu damarlardaki bir sorun birçok sakatlığa ve ölüme yol açabilir. Damar hastalığı, vücudumuzdaki kan damarlarının etkilendiği bu sorunlardan biridir ve bu hastalığın belirtilerinden biri de ayaklarınızın ağrımaya başlayacak olmasıdır. Damar hastalığından muzdarip insanlar, kan akışını kısıtlayabilen ve böylece ayaklarınızın ağrımasına neden olan bacak arterlerinin sertleşmesine neden olabilecek plak birikimi yaşarlar.

4. Gut hastalığı

Gut, ayak başparmağınızın şişmesine neden olabilen yaygın bir artrit şeklidir. Genellikle insanlar, zengin et ve deniz ürünleri tüketimi nedeniyle gut hastası olurlar. Bu obeziteye ve kalp hastalığına da yol açabilir. Bu faktörler vücudunuzdaki ürik asit seviyelerinin yükselmesine ve ayaklarınızın ağrımasına neden olabilir.

5. Tiroid problemleri

Tiroid sorunları ciltte kuruluğa ve çatlamaya neden olabilir ve ayrıca ayak tırnaklarının kırılmasına neden olarak kırılgan ayak tırnaklarına sebep olabilir. Bu sorunları çözmek için her zaman iyi bir nemlendirici kullanabilirsiniz, ancak bu işe yaramazsa, o zaman bir doktora görünmeniz gerekir.

6. Bunyonlar (Başparmak çıkıntısı)

Çoğu zaman insanlar ayaklarınızda ağrıya neden olabilecek bunyonlardan muzdariptir. Bunyonlar, ayaklarınızda şiddetli ağrıya neden olabilecek, ayak parmağınızın yan tarafındaki şişkin, yanlış hizalanmış kemikler olarak tanımlanabilir. Ayak parmağınızın çevresinde şişlik ve kızarıklığa neden olabilir ve ayrıca ayaklarınızın derisinde nasır oluşumuna neden olabilir.

Ayaklarınızın ağrımasına neden olabilecek başka birçok neden vardır. Bu ağrıyı önlemek için iyi ve sağlıklı bir diyet sürdürmeli ve ayrıca hemen bir doktora gitmelisiniz. Hala ayaklarınızda dayanılmaz ağrılar mı var? Daha ciddi bir hastalığa dönüşmeden önce ayak ağrısını tedavi etmek için bir şeyler yapmanın zamanı geldi demektir.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku