Kadınlara özel yaşam portalı...

Hamileyken Koronavirüse Yakalanmak Bebeğinize Zarar Verir mi?

- Advertisement -

Hamilelik heyecan verici olduğu kadar stresli bir süreçtir. Hamilelik sürecinde kadınların zihinleri çok değişken milyonlarca soru ve endişeyle yarışır. Yaygın bir soru, hamilelik sırasında hastalığın bebeği nasıl etkilediğidir.

Hamilelik sırasında ateşle birlikte bazı virüsler bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Hamilelik sırasında bu belirtiler olduğu taktirde çok fazla araştırma yapmadan ve beklemeden doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü, bu tür belirtilerin sebebi şu hastalıklar olabilir:

 • Sitomegalovirüs (CMV)
 • Suçiçeği (Varisella Zoster – VZV)
 • Zika virüsü
 • Kızamıkçık
 • Parvovirüs B19
 • Uçuk
 • HIV

2019’da yeni bir virüs dünya genelinde ortaya çıktı ve hızla yayıldı: COVID-19 solunum hastalığından sorumlu yeni bir Koronavirüs. Zika virüsü ve birçok insanın zihninde hala taze olan doğum anormallikleri riskiyle, hamile kadınlar büyüyen listelerine bir endişe daha eklemiş oldu.

Ve 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel COVID-19 salgınını “uluslararası önemi haiz halk sağlığı acil durumu” ilan etti.

COVID-19, henüz iyi çalışılmamış yeni bir hastalıktır. Hamile kadınları ve gelişmekte olan bebeklerini nasıl etkilediği tam olarak bilinmemektedir. Ve bu sinir bozucu bir durum.

Ama sakın paniğe kapılmayın. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, yeni koronavirüs hakkında bilmeniz gerekenler hakkında hazırlamış olduğumuz bu makalemizi dikkatlice okumaya devam edin.

Koronavirüs nedir?

Koronavirüsler hem insanlarda hem de hayvanlarda dolaşan ve soğuk algınlığından daha ciddi solunum yolu hastalıklarına kadar her şeye neden olabilen bir virüs ailesidir.

2019’un sonlarında, Çin’in Wuhan kentinde insanlarda şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) adı verilen yeni bir koronavirüs ortaya çıktı. Uzmanlar virüsün nasıl ortaya çıktığından veya yayıldığından tam olarak emin değiller, ancak bir hayvanla temastan insanlara bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorlar. Virüs, COVID-19 adlı bir solunum hastalığına neden oluyor.

Hamile veya emziren kadınların hangi semptomlardan haberdar olması gerekir?

COVID-19, esas olarak bir solunum hastalığıdır. Belirtiler tipik olarak yeni koronavirüse maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Çin’de COVID-19’a yakalanan kişilerden elde edilen verilere göre virüsün, 4 günlük bir medyan inkübasyon süresi olduğunu ortaya çıkardı. En yaygın semptomlar “hamile olsanız da olmasanız da” şunlardır:

 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk

Virüsün ilerleme durumuna göre pek çok semptomu bulunmaktadır. Diğer semptomlar ise şunlardır:

 • Bazen sık sık tekrarlanan titremeler
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Koku veya tat kaybı
 • Kas ve eklem ağrıları

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve hamileyseniz doktorunuzu arayın. Doktorunuza görülmeniz ve hatta test yaptırmanız gerekebilir. Muayeneye gitmeden önce doktorunuzu önceden uyarmanız önemlidir, böylece personel kendi ve diğer hastaların sağlığını korumak için önlemler alabilir.

Hamile kadınlar virüse daha duyarlı mıdır?

Virüs kapsamlı bir şekilde incelenmedi, bu yüzden kimse kesin olarak bu konuyla ilgili bir şey söyleyemez.  Fakat Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, hamile kadınların grip gibi her türlü solunum yolu enfeksiyonuna diğerlerinden daha duyarlı olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni ise kısmen hamileliğin bağışıklık sisteminizi değiştirmesi ve kısmen de hamileliğin akciğerlerinizi ve kalbinizi etkileme şeklinden kaynaklanmaktadır.

Buna rağmen, Mart 2020 tarihi itibariyle, hamile kadınların, COVID-19’a yakalanma riskine sahip diğer insanlardan daha yatkın olduğunu gösteren herhangi bir somut kanıta rastlanmadığına dair, bir araştırma yapılmış. Araştırmacılar, enfeksiyonu kapsalar bile, zatürre gibi, hastalığın ciddi komplikasyonlarına yakalanma olasılıklarının diğerlerinden daha yüksek olmadığını belirtiyorlar.

Koronavirüslü hamile kadınlar için hangi tıbbi tedaviler güvenlidir?

COVID-19 tedavisi, diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisine benzer. Hamile olsanız da olmasanız da doktorlar şunları tavsiye ediyor:

 • 38 ° C veya daha yüksek ateş için Asetaminofen / Parasetamol (Tylenol) almak
 • Su veya az şekerli içecekler ile serin kalmak
 • Dinlenme

Tylenol ateşinizi düşürmezse, nefes almakta güçlük çekerseniz veya kusmaya başlarsanız, daha fazla bilgi almak ve rehberlik için doktorunuzu mutlaka arayın.

Hamile bir kadının koronavirüse yakalanması ne kadar tehlikeli?

Yine, virüs çok yeni olduğu için devam edecek çok az veri var. Uzmanlar, Koronavirüse yakalanan hamile kadınların, bu enfeksiyonları almayan hamile kadınlardan daha kötü sonuçlara sahip olma şansının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Koronavirüse yakalanmayan hamile kadınlara oranlar, koronavirüse yakalanan hamile kadınlarda düşük yapma, erken doğum, ölü doğum ve daha şiddetli enfeksiyona sahip olma gibi şeyler gözlemlenmiştir. Hamileliğin ilk üç ayında, nedeni ne olursa olsun yüksek ateş, doğum kusurlarına yol açabilir.

Tamam, derin bir nefes alın. Bunun çok korkutucu geldiğini biliyoruz. Ancak tüm haberler korkunç değil, özellikle bu virüsle hasta iken doğum yapan hamile kadınlara baktığımızda. COVID-19’lu hamile kadınların küçük bir örneğine bakıldığında, ezici çoğunluğun ciddi vakaları yoktu. İncelenen 147 kadından yüzde 8’inde şiddetli COVID-19 vardı ve yüzde 1’i kritikti.

Virüs hamilelik veya doğum sırasında bebeğime geçebilir mi?

Bu koronavirüs ile enfekte iken doğum yapan kadınlara bakılırsa, cevap muhtemelen olası olmadığı ya da daha doğrusu, kesin bir kanıt olmadığıdır.

COVID-19, esas olarak damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşan bir hastalıktır (enfekte olmuş kişilerin öksürük ve hapşırıklarını düşünün). Bebeğiniz bu tür damlacıklara ancak doğumdan sonra maruz kalabilir.

Gebeliğin son üç ayında yeni koronavirüs enfekte olmuş dokuz hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, amniyotik sıvı veya kordon kanından alınan örneklerde herhangi bir virüse rastlanmadığı ve yeni doğan bebeğin boğaz bezlerinde herhangi bir sorunun olmadığı belirtiliyor.

Ancak, biraz daha geniş çaplı bir araştırmada, COVID-19 bulunan her üç kadından birinin dünyaya getirdiği bebeklerin testleri pozitifti. Gruptaki diğer 30 yeni doğan bebeğin testleri negatif çıktı ve araştırmacılar, test sonucu pozitif çıkan bebeklerin virüsü gerçekten doğmadan önce mi kaptığı, yoksa doğumdan kısa bir süre sonra mı kaptıkları hakkında emin değiller.

Doğum sırasında COVID-19’um varsa sezaryene ihtiyacım olacak mı?

Bebeğinizi vajinal yolla mı yoksa sezaryen ile mi doğuracağınız, yalnızca COVID-19’a sahip olup olmadığınıza değil, birçok faktöre bağlı olacaktır.

Fakat uzmanlar, eğer vajinal doğum için uygunsanız ve diğer faktörlerden dolayı sezaryen önerilmiyorsa, vajinal doğumun sezaryen doğuma göre daha uygun olduğunu belirtiyorlar. Ciddi bir virüs nedeniyle zaten zayıflamış bir vücuda ameliyat yapmak ek komplikasyonlara neden olabilir.

Koronavirüs anne sütünden geçebilir mi?

Koronavirüse maruz kalmış emziren kadınlar üzerinde yapılan birkaç çalışmada, cevap hayır gibi görünüyor. Ancak uzmanlar, hiçbir risk olmadığını kesin olarak söylemeden önce daha fazla araştırma yapılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

COVID-19’a yakalanmış yeni bir anne iseniz (veya olabileceğinden şüpheleniyorsanız), emzirmenin artıları ve eksileri hakkında doktorunuzla konuşun. Emzirmeye karar verirseniz, aşağıdakileri yaparak bebeğinizin virüse maruz kalmasını önlemiş olabilirsiniz:

 • Yüz maskesi takmak
 • Bir göğüs pompası veya şişeye dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamak
 • Mümkünse sağlıklı bir süt anne
 • Bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamak; tırnaklarınızın altına ve parmaklarınızın arasına girdiğinizden emin olun

Koronavirüsten kaçınmak için en iyi stratejiler nelerdir?

Şüphesiz onları daha önce duymuşsunuzdur, ancak tekrarlamaya değer olduğunu düşünüyorum:

 • Ellerinizi 20 saniye bol sabun ve bol suyla yıkayın.
 • En az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.
 • İnsanlardan 2 metre uzakta durun.
 • Yüzünüze, özellikle ağzınıza, gözünüze ve burnunuza dokunmaktan kaçının .
 • Kalabalıklardan uzak durun. Aslında, insanlara maruz kalmanızı ne kadar çok sınırlarsanız o kadar iyidir.
 • Kendine iyi bak. İyi ye. Yeterince dinlen. Doktorunuz sorun olmadığını söylüyorsa egzersiz yap. Sağlıklı bir vücut, tükenmiş bir vücuttan daha çok hastalığı önleyebilir.

Son Sözlerim

Şişmiş ayak bilekleri ve kabızlık gibi belirtiler için endişe etmeyin, sen hamilesin ve bu belirtiler her hamile kadında olan semptomlar. Ancak perspektifi korumak önemlidir.

Virüs hakkında hala öğrenilmesi gereken çok şey olsa da, ortaya çıkan sonuçlara göre, COVID-19’lu hamile kadınların ciddi hastalığa yakalanma olasılığının, diğerlerinden daha fazla olmadığını gösteriyor. Şimdiye kadar elimizde bulunan sınırlı verilere göre, virüsün hamilelik veya doğum sırasında bebeklere geçmesi pek olası değil.

Söylendiği gibi, korkmaya değil hazırlıklı olmaya ihtiyacımız var. Derinlemesine temizlik ve kalabalıktan uzak kalmak, sosyal mesafe gibi basit adımlar sizi ve bebeğinizi korumada uzun bir yol kat etmenizi sağlayacak.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku