Kadınlara özel yaşam portalı...

Dış gebelik nedir? Dış gebeliğin belirtileri nelerdir?

- Advertisement -

Kadınlar için mutluluk verici bir olgu olan hamilelik bazı zamanlarca ciddi komplikasyonları olan üzücü sonuçlar doğurabilir. Normal bir gebelik döllenmiş bir yumurta ile başlar. Döllenme ise genellikle fallop tüplerinde gerçekleşir ve normal durumlarda döllenmiş bu yumurta rahim iç duvarına yerleşir ve burada büyümeye başlar.

Ancak dış gebelikte (ektopik) durum bu şekilde oluşmaz. Döllenmiş yumurta rahim dışında bir yere yerleşir ve yumurta gelişimi için uygun olmayan yerde büyümeye çalışır, buna dış gebelik denir. Dış gebelikte yumurta genellikle fallop tüplerinde görülür ancak bazen döllenmiş yumurta yumurtalık, karın boşluğu veya vajinaya bağlanan uterusun (serviks) alt kısmı gibi vücudun diğer bölgelerini de yerleşerek dış gebeliği neden olabilir.

Her ne kadar da döllenmiş yumurta rahim dışında bir yere yerleşip, büyümeye çalışsa da bu normal bir gebelik olmadığı için sağlıklı bir şekilde ilerlemeyecektir. Döllenmiş yumurta rahim duvarı dışında bir yerde yaşayamaz, bu nedenle de büyüyen doku tedavi edilmezse kadının hayatını tehdit eden kanamalara neden olabilir. Bu olumsuzlukları önlemek veya erken tedavi için hamilelik şüphesi olan anne adayları takiplerinde geç kalmamalıdır.

Böyle ciddi bir durumu daha iyi algılamak için akıllara “Normal gebelik ile dış gebelik belirtileri arasındaki farklar anlaşılabilir mi?” sorusu gelir.

Dış gebelik belirtileri nelerdir

Ektopik gebelik vakaların %9’unda asemptomatik olabilir veya şu şekilde ortaya çıkabilir:

 • Amenore (adet görmeme)
 • Karın ağrısı
 • Vajinal kanama

Genellikle bu semptomlar, kaçırılan bir dönemin 6-8 haftasında ortaya çıkar. Dış gebelikte ilk başta herhangi bir belirti fark edilmeyebilir. Ancak söylememiz gerekir ki ilk belirtiler denilen erken dönem hamilelik belirtileri normal bir gebelik ile aynıdır; adet gecikmesi, meme hassasiyeti ve mide bulantısı gibi. Ayrıca dış gebelikte de olağan gebelikte olduğu gibi hamilelik testi sonucu pozitif çıkacaktır. Ancak, normal gebelikte kandaki Beta-HGC değeri 48 saatte bir 2 kat artarken, dış gebelik yaşayan bir kadında bu değerin artışı dalgalı bir seyir göstermektedir.

Bu sebeptendir ki dış gebelikte döllenmiş yumurta uygun olmayan yerde büyümeye çalıştıkça belirti ve semptomlar daha da belirgin hale gelmeye başlayacaktır.

Dış gebeliğin en erken belirtileri genellikle hafif vajinal kanama ve yoğun kasık ağrılarıdır. Bu belirtiler fark edilmemiş, tüpte büyümeye devam eden yumurta ile dış gebelik ilerlemişse, durum daha kritik bir hal alabilir. Tüplerdeki basınç arttıkça tüplerde yırtılma ve iç kanama meydana gelebilir. Bu durumda da kişide şiddetli karın ağrısı, omuz ağrısı, bağırsaklarda aşırı hareketlilik ve son olarak baygınlık görülebilir. Bu durumda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Dış gebelik neden olur

Dış gebelik yaşayan kadınların hemen hemen hepsi bu durumu atlattıktan sonra neden böyle bir durumla karşı karşıya geldiklerinin anlamaya çalışırlar. Dış gebeliği bir kez yaşayanlar da bazen neden tam olarak bulunamayabilir ancak bu durum ile birden fazla kez karşılaşan kişilerde nedenler daha ayrıntılı araştırılır.

Dış gebeliğe sebep olan bazı durumlar; tüplerde şekil bozukluğu, tüplerde iltihaplanma nedeniyle oluşan hasarlar, tüplerdeki şişkinlik, rahimde yapışıklık olması, hormonal dengesizlikler veya döllenmiş yumurtanın anormal gelişimi olabilir.

Yapılan araştırmalara göre dış gebelik yaşama olasılığını arttıran bazı şeyler şu şekilde belirtilmiştir:

 • Dış gebelik geçirmiş olmak. Daha önce bu tür bir hamilelik yaşadıysanız, daha sonraki hamileliklerinizde bu durumla karşılaşma riski yüksek olacaktır.
 • İltihap veya enfeksiyon. Bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı enfeksiyonlar, tüplerde ve rahime yakın diğer organlarda iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da dış gebelik riskinizi artırabilir.
 • Doğurganlık tedavileri. Bazı araştırmalar, in vitro fertilizasyon (IVF) veya benzer tedavileri gören kadınların dış gebelik geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
 • Tubal cerrahi. Kapalı veya hasarlı bir fallop tüpünü düzeltmek için yapılan ameliyatlar, dış gebelik riskini artırabilir.
 • Doğum kontrol yönteminin seçimi. Rahim içi araç (RİA) kullanırken hamile kalma şansı nadirdir. Bununla birlikte, RİA kullanırken gerçekleşen bir gebeliğin, dış gebelik olma olasılığı daha yüksektir.
 • Yaygın olarak “tüplerin bağlanması” olarak bilinen kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan tüp ligasyonu yaptıran kişilerde, bu işlemden sonra hamilelik oluşursa bunun dış gebelik olma riski çok yüksektir.
 • Sigara içmek. Hamile kalmadan önce sigara içmek dış gebelik riskini artırabilir.

Dış gebelik nasıl teşhis edilir

Ektopik gebelikler çoğunlukla 6 hafta ile 10 hafta arasında teşhis edilebilir. Rüptüre ektopik gebelik, hemodinamik dengesizlik (düşük kan basıncı, artmış kalp hızı ve solunum sıkıntısı) ve senkop (geçici bilinç kaybı) belirtileri ile kendini gösterebilir. Transvajinal ultrasonda (TVS) kalp aktivitesi olan veya olmayan, yumurta sarısı kesesi ve / veya fetal düğüm ile rahim dışında bir gebelik kesesinin görselleştirilmesi ektopik gebeliğin kesin tanısıdır.

Dış gebelik için tedavi seçenekleri nelerdir

Dış gebelik, tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilir ve normalde onu çıkarmak için tıbbi veya cerrahi müdahale gerektirir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, erken teşhis edildiğinde, kendi kendine düzelip düzelmeyeceğini görmek için dış gebelik izlenebilir.

Tedavi seçenekleri şunlara bağlıdır:

 • HCG seviyeleri
 • Etkilenen kişinin kaç haftalık hamile olduğu
 • Ultrasonda gösterildiği gibi dış gebeliğin boyutu ve etkisi
 • Ağrı seviyeleri
 • Genel sağlık durumu

Dış gebelik ameliyatsız yönetilebilir mi?

Günümüzde, Methotrexate – Metotreksat (MTX) enjeksiyonlarını eşit derecede iyi başarı oranlarıyla kullanarak tıbbi yönetim sunarak daha muhafazakar bir yaklaşım oluşturulmuştur. Ancak, erken dönemde teşhis edilirse, seçilmiş hastalarda gözetim altında olmalıdır.

Tıbbi tedavi için hasta nasıl seçilir?

 • Hemodinamik olarak stabil mi
 • 1.500’den düşük kan hCG seviyeleri tercih edilir
 • Kalp aktivitesi yoksa
 • Ultrasonografi (USG) taramasında intrauterin gebelik yoksa
 • MTX’e karşı bilinen hassasiyet yoksa

Metotreksat nedir

Eskiden amethopterin olarak bilinen metotreksat, bir kemoterapi ajanı ve bağışıklık sistemi baskılayıcıdır. Kanseri, otoimmün hastalıkları, ektopik gebelikleri tedavi etmek ve tıbbi düşükler için kullanılır.

Dış gebelik için ne tür cerrahi müdahale yapılır

Salpenjektomi ve Salpingostomi, bazı dış gebelikleri tedavi etmek için kullanılan iki laparoskopik ameliyattır. Bu işlemlerde karın bölgesinde, göbek yakınında veya göbek bölgesinde küçük bir kesi yapılır. Daha sonra, doktorunuz tüp alanı görüntülemek için kamera lensi ve ışık (laparoskop) ile donatılmış ince bir tüp kullanır. Salpenjektomide dış gebelik çıkarılır ve tüp kendi kendine iyileşmeye bırakılır. Salpenjektomi de hem dış gebelik hem de tüp çıkarılır.

Ameliyat seçimi

Seçim tüp durumuna ve kadının yaşına ve paritesine bağlıdır.

Salpenjektomi ameliyatı

 • Tüp zaten yırtılmışsa ve diğer tüp sağlıklı görünüyorsa, standart tedavi salpenjektomidir. Salpenjektomi geçiren hasta genellikle daha yaşlıdır.
 • Salpenjektomi hastanın yaşına, ektopik bölgesine, tüpün durumuna ve gelecekteki hamileliğin planına bağlı olarak kısmi veya tam olabilir.
 • Laparoskopik salpenjektomi yapılabilir (sadece etkilenen tüpün çıkarılması)

Salpingostomi ameliyatı

 • İleride çocuk doğurma isteniyorsa ve diğer tüp yoksa veya hasarlıysa salpingostomi tercih edilir.
 • Koter ile gebelik kesesi üzerine uzunlamasına bir kesi yapılır ve ürünler boşaltılarak patolojik inceleme için alınır.
 • Salpingostomi geçiren kadınlar hCG düzeyi ile takip edilmelidir

Sonuç olarak

Çoğu dış gebelik (ektopik gebelik), hemperiton varlığında bile minimal invaziv cerrahi ile tedavi edilebilir, ancak akut kanamada bazı cerrahlar laparotomiyi tercih eder. İşin püf noktası erken teşhis.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku