Kadınlara özel yaşam portalı...

40 Yaşında Nasıl Hamile Kalınır? Dezavantajları Nelerdir?

- Advertisement -

40 yaşındaki kadınlar için hamile kalmak, genç yaştaki kadınlara göre daha zordur. Klinik araştırmasına göre, bunun nedeni 32 yaş civarında bir kadının doğurganlığının azalmaya başlamasıdır.

Tıp Derneği’ne göre, bir kadının 40 yaşında hamile kalma şansı her ay yaklaşık yüzde beştir. Bu, ortalama 30 yaşındaki kadın için yüzde 20’ye denk geliyor. Şanslar çok yüksek olmasa da, 40 yaşında hamile kalma şansını artırmanın birkaç yolu var.

Vücut Sıcaklığınızı Ölçün

Her sabah bazal vücut sıcaklığınızı ölçün. Bazal vücut ısınız veya BBT, yataktan kalkmadan önce vücudunuzun çekirdek sıcaklığıdır. Her sabah aynı saatte çekilen BBT’niz size adet döngünüz hakkında birçok şey söyleyebilir. Yumurtladığınızda yukarı çıkar ve yaklaşık 14 gün yüksekte kalır, bir sonraki döngünüz başladığında tekrar düşer. BBT’niz size yumurtlama yapıp yapmadığınızı ve ayrıca en doğurgan günlerinizin ne zaman olduğunu söyleyebilir. Eğilimleri veya düzensizlikleri kontrol etmek için birkaç adet döngüsünü bu şekilde çizin.

Yumurtlarsanız, yumurtlamayı beklediğiniz birkaç gün öncesinde cinsel ilişkiye girin. Bunlar en bereketli günleriniz. En doğurgan günlerinizde zamanlanmış cinsel ilişki, özellikle 40 yaşında hamile kalma şansınızı artırır, çünkü bunlar, tüm döngünüz boyunca gebe kalmayla sonuçlanma olasılığı en yüksek günlerdir. Normalde 14. günde yumurtlarsanız, 10. veya 11. gün civarında cinsel ilişkiye girmeye başlayın.

Tütün ve Alkollü Ürünleri Yasak

Sigarayı mutlaka bırakın. Sigara içmek sadece her ay hamile kalma şansınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda düşüklerin yaygın bir nedenidir de. 40 yaşındaki kadınların herhangi bir ayda hamile kalma şansı yalnızca yüzde beş olduğundan, sigarayı bırakmak olasılıkları arttırabilir.

Ne içtiğine dikkat et. Aşırı alkol ve kafein tüketiminin de gebeliği etkilediğini söyleyebiliriz. Her ikisi de gebe kaldıktan sonra düşüklere yol açabilir. 40 yaşındaysanız ve hamile kalmaya çalışıyorsanız, alkolsüz ve kafeinsiz yaşamayı öğrenin.

İlaç Takviyesi

Doğurganlığı artıran ilaçları deneyin. 40 yaşındaysanız ve yukarıdaki adımları uygulamanıza rağmen hamile kalamadıysanız, bir uzmanla görüşme zamanı gelmiş olabilir. Bir kadın doğum uzmanı, vücudun hormonlarını taklit eden, foliküllerin büyümesini artıran (foliküller, yumurtaları döllenmek için fallop tüplerine bırakan şeydir) veya en uygun zamanda yumurtlamayı tetikleyen ilaçları size verebilir. Bu tür ilaçlar, başarılı döllenme olasılığınızı artırmak için kombinasyon halinde kullanılabilir.

Tıbbi Müdahale

Yardımcı üreme teknolojilerini deneyin. Yardımcı üreme teknolojileri veya ART’ler 40 yaşında hamile kalma olasılığınızı artırabilir. Doğurganlık tedavilerinde kullanılan başlıca ART’ler intrauterin inseminasyon (IUI) ve in vitro fertilizasyondur (IVF). IUI, spermin yumurtlama sırasında doğrudan uterusa enjekte edilmesini içerir ve genellikle doğurganlığı artırıcı ilaçlarla birlikte kullanılır. IVF, zaten döllenmiş yumurtaların rahme enjekte edilmesini içerir. Hatta bazı formlar yumurtanın rahim duvarına yerleşmesine yardımcı olur.

40 Yaşında Bebek Sahibi Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

40 yaşında bebek sahibi olmanın dezavantajları hem uzun hem de kısa vadelidir. Kısa vadede fiziksel sorunlarla uğraşacaksınız. Uzun vadede sosyal sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu sorunlar aşılmaz değil, ancak getirisi ne kadar tatlı olursa olsun, bunlarla yüzleşmeye istekli olup olmadığınızı yalnızca siz belirleyebilirsiniz.

Fiziksel Sorunlar

40 yaşında hamile kalmak çok zordur. 40 yaş ve üstü tüm kadınların yarısının doğurganlık sorunları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hamilelik risklerinin 40 yaşında önemli ölçüde arttığını da not almanızda fayda var. Örneğin, 40 yaşındaki bir anne adayının çocuğun Down Sendromlu bir bebeğe sahip olma riski, 30 yaşındaki bir çocuğun riskinin 1.000’de 1 olmasına kıyasla 100’de 1’dir. Aynı şekilde düşük yapma tehlikesi de yaşla birlikte artar.

40 yaşında düşük yapma riski yüzde 35’tir. 40 yaşındaki gebelerin gebelik diyabeti, yüksek tansiyon ve ölü doğum gibi komplikasyonlara sahip olma olasılığı da daha yüksektir.

Sosyal Sorunlar

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’ne göre, birçok kadının çocuk sahibi olmayı beklediği doğru olsa da, Türkiye’de ilk kez anne olan bir annenin yaş ortalaması 2009’da hala sadece 25’ti.

İlk çocuğunuz olsun ya da olmasın, 40 yaşında bebek sahibi olmanın gerçekliği, çocuğunuzun dünyasındaki çoğu anneden daha büyük olacağınızdır.

Muhtemelen sınıftaki en yaşlı anne, çocuklarınızın arkadaşları arasındaki en yaşlı anne olacaksınız ve çocuğunuz liseden mezun olduğunda büyükanne yaşında olacaksınız. Bunun sizi nasıl hissettireceğini ve çocuğunuza nasıl hissettireceğini kendinize sorun.

Uzun Vadeli Endişeler

Daha yaşlı bir ebeveyn olmanın uzun vadeli dezavantajları da vardır. Çocuğunuz sadece 30 yaşındayken 70 yaşında olacağınızı düşünün. Size ihtiyacı olduğu sürece çocuğunuzun yanında olmayacaksınız.

Ayrıca, torunlarınızı göremeyebilirsiniz ve kesinlikle onlarla uzun yıllar geçirmeyeceksiniz. Yaşlandıkça ölüm riskiniz arttığı için çocuğunuzu ölüm olasılığına erken hazırlamak zorunda kalacaksınız.

Kişisel sorunlar

Son olarak, 40 yaşında bir bebeğe sahip olmanın sizi gelecek yıllarda kişisel olarak nasıl etkileyeceğini bir an için düşünün. Yaşlandıkça, fiziksel ve duygusal olarak sizi etkileyecek herhangi bir şeyi yapmak o kadar zor olacaktır.

40’lı yaşlarınızın ortalarında küçük bir çocukla yerde gezinmeyi gerçekten istiyor musunuz? Dizleriniz onu kaldırabilecek mi? 50’li yaşların ortalarında ve sonlarında tartışmacı bir gencin stresini yaşamak ister misiniz? Kalbin yeterince güçlü olacak mı? Kesintisiz çalışmaya ve bir çocuğa ebeveynlik yapma endişesine dayanacak enerjiye ve güce sahip olacak mısınız?

Yukarıdakilerin hepsinin cevabı evet ise, o zaman kemerinizi bağlayın, iyi bir forma girin ve hayatınızın yolculuğuna hazırlanın.

- Advertisement -

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için bazı çerezleri kullanıyoruz. Çerezlerin size herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kabul et Oku